JA University - шаблон joomla Продвижение
Jste zde: Úvodní stránka Literatura
 
Zde vám průběžně představujeme zajímavé publikace týkající se témat, jako je užívání drog, závislosti, praxe v oblasti práce s uživateli drog atd.

 

Bez léčby to jde. Proces přestávání s pervitinem bez odborné pomoci

 

Autor: Pavel Nepustil

Vydal: Masarykova univerzita Brno, 2014

V knize se Pavel Nepustil, jeden ze zakládajících členů této platformy, zabývá možnostmi ukončení dlouhodobého užívání návykových látek bez odborné pomoci a samotným procesem změny po ukončení dlouhodobého užívání pervitinu bez odborné pomoci.

Zahraniční výzkumy dostatečně prokazují, že lidí, kteří se s těmito problémy vypořádají bez pomoci odborníků, je daleko více, než léčených závislých. Tato práce je jednou z prvních, která fenomén tzv. přirozeného zotavení popisuje v českém prostředí, navíc u uživatelů specificky české drogy – pervitinu.

Číst dál...

Zázračná metoda. Radikálně nový přístup k problémovému pití alkoholu.

 

Autoři: Scott D. Miller, Insoo Kim Berg

Překlad: Petr Bílek, Pavla Le Roch, Vydal: Portál, Praha, 2014

V českých léčebných programech pro závislé na alkoholu dostávají pacienti za úkol přečíst si některé svépomocné či popularizující knihy o závislosti, nejčastěji od Jaroslava Skály nebo Karla Nešpora. Zkouším si představit, jaké by to bylo, kdyby dostali do rukou svépomocnou příručku „Zázračná metoda“ od Scotta Millera a Insoo Kim Berg, kterou letos v českém překladu vydalo nakladatelství Portál. Někteří by ji asi odmítli po zjištění, že zásadně zpochybňuje „pravdy“, které jim byly v léčebně představeny. U jiných by ale mohla být vítaným podnětem k novému přemýšlení o vlastním pití a možná by se díky ní do léčebny už nikdy nevrátili. Otázkou je, zda se jim tato kniha z rukou lékařů a terapeutů vůbec může dostat. Kniha nabízí zcela odlišné paradigma v přístupu k závislostem, ostře kontrastující s tím, které v českých léčebných zařízeních dominuje.

Celý článek

Kritika neurovědeckého vysvětlení závislosti z pera neurovědce

 

High Price: A Neuroscientist's Journey of Self-Discovery That Challenges Everything You Know About Drugs and Society

Autor: Carl Hart

Vydal: HarperCollins Publishers, 2013

Těším se, až si přečtu knihu "High price" od C. Harta. Podle tohoto článku to vypadá, že autor je dalším, kdo zpochybňuje mýtus o démonických drogách, které dokážou svými chemickými vlastnostmi zotročit člověka stejně tak jako krysy či potkany v klecích. Ve svých četných experimentech Hart dokládá tvrzení, že až devadesát procent uživatelů nelegálních drog se nestane závislými. V tomto případě je to přesvědčivé nejen tím, že je neurovědec, ale také tím, že na vlastní kůži zažil, jaké je to vyrůstat v ghettu. Právě v sociálních podmínkách, nikoliv v mozku, spatřuje Hart kořeny temných stránek závislosti.

Celý článek

Jste zde: Úvodní stránka Literatura