JA University - шаблон joomla Продвижение
Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Jak to, že drogy užívá spousta lidí, ale většina z nich nemá problémy se závislostí?

Jak to, že drogy užívá spousta lidí, ale většina z nich nemá problémy se závislostí?

 

Magazín Legalizace přinesl překlad vynikajícího článku Paula Hayese, čestného profesora Lonýnské univerzity,který dříve pracoval jako ředitel britské Národní agentury pro léčbu závislostí. V článku, stejně jako mnoho dalších, připomíná, že drogy samy nezpůsobují závislost a je potřeba dívat se na jejich užívání šířeji a vidět tak všechny aspekty života uživatelů drog a závislých, tedy celý kontext, abychom důsledky nevydávali za příčiny a naopak.

 

Hayes, P. (2015). Many people use drugs – but here’s why most don’t become addicts. The Conversation

Jak to, že drogy užívá spousta lidí, ale většina z nich nemá problémy se závislostí?

Užívání drog je naprosto běžné, závislost na nich je však celkem vzácná. Asi třetina dospělých během svého života vyzkouší nějaké nelegální drogy, na většině z nich to ovšem nezanechá žádné závažnější či dlouhodobé následky.

Rizika existují
Existují bezprostřední rizika, jako je předávkování a silná intoxikace, a dlouhodobá zdravotní rizika spojená s intenzivním či dlouhodobým užíváním, například poškození plic způsobené kouřením nebo onemocnění močového měchýře v důsledku užívání ketaminu. Většina lidí však krátké období experimentování přežije bez úhony, nebo se naučí, jak užívání drog přizpůsobit životnímu stylu a jiným okolnostem, jako je tomu u alkoholu. V Anglii a Walesu užívají drogy nejméně tři miliony lidí, z čehož asi 300 tisíc bere relativně nejškodlivější heroin anebo crack.
Našim médiím i politice dominuje stereotyp zdůrazňující, že nelegální drogy vás připraví o stabilní a šťastný život. Má se za to, že jejich užívání „se dříve či později vymkne kontrole“, znemožní člověku vydělávat si na živobytí a starat se o děti a přemění poctivé produktivní občany na „nepřizpůsobivé rodiny“ závislé na sociálních dávkách a páchající nejrůznější zločiny.
Právě to bývá nejvíce kritizováno na současné sociální politice na britských ostrovech, kterou zavedl konzervativní think-tank Centrum pro sociální spravedlnost a ve vládě ji podporuje především současný ministr práce a důchodů. Tento stereotyp však rezonuje nejen na politické scéně, ale také v tom, jak o drogové závislosti referují média a jak ji popisuje masová kultura.

Většina uživatelů drog je …?
Pravděpodobnost, že by jedinci bez existující predispozice podlehli dlouhodobé závislosti, je ve skutečnosti velmi malá. Závislí na heroinu a cracku nejsou vůbec náhodnou podmnožinou ze tří milionů anglických uživatelů drog. Na rozdíl od užívání drog u většinové společnosti se závislost a problémy v důsledku nadměrného užívání soustředí do nejchudších částí populace – a zde jí podléhají zejména ti, kdo svádějí existenční boj v sociálně nepříznivém prostředí.

Politici a média přehlížejí silné vazby mezi sociální nouzí a závislostí a zatvrzele stojí za tím, že závislost je nahodilým rizikem způsobeným účinky té či oné ilegální substance.

V porovnání se zbytkem populace jsou na heroinu a cracku závislí především muži, dělníci, pachatelé trestných činů, lidé s nízkým vzděláním, kteří mají minimální zkušenosti se zaměstnáním, jsou na štíru se systémem péče a mohou být predisponovaní k rozvoji duševních chorob. Mezi nimi přibývá lidí starších 40 let s narušeným zdravím. Problémové užívání konopí je mezi chudými rozšířené méně, je však úzce spojené s indikátory sociálního stresu a zmiňovanou náchylností k rozvoji duševních poruch.

 

Celý článek v českém překladu najdete zde:

http://www.magazin-legalizace.cz/cs/articles/detail/1734-jak-to-ze-drogy-uziva-spousta-lidi-ale-vetsina-z-nich-nema-problemy-se-zavislosti

 

Celý článek v originálním znění najdete zde:

https://theconversation.com/many-people-use-drugs-but-heres-why-most-dont-become-addicts-35504

 

Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Jak to, že drogy užívá spousta lidí, ale většina z nich nemá problémy se závislostí?