JA University - шаблон joomla Продвижение
Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Craig Reinarman - kritika pojetí závislosti jako nemoci

Craig Reinarman - kritika pojetí závislosti jako nemoci

 

Představujeme vám jeden z nesčetného množství kritických článků k pojetí závislosti jako nemoci. Jeho autorem je Craig Reinarman, který je pracovníkem Department of Sociology, University of California, Santa Cruz v USA.

Autor chce ukázat, že pojetí závislosti jako nemoci nemůže být vnímáno jako fakt, a to přesto, že tvrzení „závislost je nemoc mozku“ se stalo mantrou vědecké obce i širší veřejnosti. Článek se zabývá historickými, kulturními a náboženskými vlivy, v rámci nichž se pojetí závislosti jako nemoci začalo utvářet koncem 18. a začátkem 19. století, a to spíše jako součást ideologického hnutí než jako vědecký objev. Důkazy ve vědě se měly hledat až později, nikdy se však nenašly. Mezitím začalo být pojetí závislosti jako nemoci využíváno k politickým účelům – např. k válce proti drogám, anebo k zavírání lidí z chudých komunit do vězení nebo léčeben (s dodatkem: pro jejich dobro).

„Etiologie, která je v tomto diskurzu nemoci implicitně obsažena, má v něčem podobnou logickou strukturu jako teologické texty ze 17. století, ve kterých byla kauzálně představována posedlost ďáblem; v diskurzu nemoci je závislost určitým druhem „sekulární posedlosti“ (Room, 2004: 231). V každém případě je vnější síla nebo cizí činitel („ďáběl“, „nemoc“) považována za příčinu špatného chování jedince.

 

Reinarman, C. (2005). Addiction as accomplishment: The discursive construction of disease. Addiction Research and Theory, 13(4), 307-320

Abstract
The ubiquity of the disease concept of addiction obscures the fact that it did not emerge from the accretion of scientific discoveries. Addiction-as-disease has been continuously redefined, mostly in the direction of conceptual elasticity, such that it now yields an embarrassment of riches: a growing range of allegedly addictive phenomena which do not involve drugs. This article begins with questions that have been raised about whether ‘‘addiction’’ is a discrete disease entity with a distinct etiology. It then summarizes the historical and cultural conditions under which addiction-as-disease was constructed, the specific actors and institutions who promulgated it, and the discursive procedures through which it is reproduced and internalized by those said to be afflicted. Understanding how the dominance of additiction discourse was accomplished in these ways does not imply that the lived experience of what is called addiction is therefore any less acute or compelling. But it does invite attention to the contradictory uses of disease discourse: a humane warrant for necessary health services and legitimation of repressive drug policies.

 

Celý článek v originálním znění najdete zde:

http://sites.middlebury.edu/drugs/files/2011/11/Reinarman-Addiction-as-Accomplishment.pdf

 

Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Craig Reinarman - kritika pojetí závislosti jako nemoci