JA University - шаблон joomla Продвижение
Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Marc Lewis - proč závislost není nemoc mozku

Marc Lewis - proč závislost není nemoc mozku

 

Přinášíme vám další z řady kritik konceptu závislosti jako nemoci. Tentokrát se jedná o článek, jehož autorem je Marc Lewis, vývojový neurolog a profesor vývojové psychologie, který působil na univerzitě v Torontu (1989 až 2010) a v současnosti pracuje v Radboud University Nijmegen v Nizozemí.

Na úvod svého článku zmiňuje jakousi základní tezi stoupenců konceptu závislosti jako nemoci, která hovoří o změnách v dopaminovém systému v důsledku závislosti. Vedle ní pak staví přirozené zotavení lidí s různými závislostmi, jakožto něco, co není tento koncept schopen vysvětlit. Zmiňuje často opomíjenou skutečnost, že si většina lidí poradí sama, bez léčby, jednoduše proto, že na tom sami tvrdě pracují – například u závislých na alkoholu uvádějí různé statistiky a výzkumy od 50 do 80%.

Dále píše, že mozek je plastický a jeho nervová tkáň má schopnost přizpůsobit se světu tím, že mění, jak jsou organizovány jeho funkce. Tedy, že spojení mezi neurony v daném funkčním systému se neustále mění, v závislosti na zkušenosti. Jinými slovy, každá zkušenost se silným emocionálním obsahem vede ke změnám v dopaminovém systému. Fyzické změny v mozku jsou totiž jeho jediným způsobem, jak se učit, pamatovat si a rozvíjet se. V závěru článku se pak ptá, jestli mohou být nemocí nazývány naše touhy či nutkání, když způsobují změny v mozku, v dopaminovém systému? Kupříkladu pátá návštěva Paříže, která nám učarovala, což způsobilo tyto změny. Závislost tak zkouší označit jako extrémní formu učení.

 

Lewis, M. (2012). Why Addiction is NOT a Brain Disease

Addiction to substances (e.g., booze, drugs, cigarettes) and behaviors (e.g., eating, sex, gambling) is an enormous problem, seriously affecting something like 40% of individuals in the Western world. Attempts to define addiction in concrete scientific terms have been highly controversial and are becoming increasingly politicized. What IS addiction? We as scientists need to know what it is, if we are to have any hope of helping to alleviate it.

There are three main definitional categories for addiction: a disease, a matter of choice, and self-medication. There is some overlap among these meta-models, but each has unique implications for treatment, from the level of government policy to that of available options for individual sufferers.

The dominant party line in the U.S. and Canada is that addiction is a brain disease. For example, according to the National Institute on Drug Abuse (NIDA), “Addiction is defined as a chronic, relapsing brain disease that is characterized by compulsive drug seeking and use, despite harmful consequences.” In this post, I want to challenge that idea based on our knowledge of normal brain change and development.

Why many professionals define addiction as a disease.
The idea that addiction is a type of disease or disorder has a lot of adherents. This should not be surprising, as the loudest and strongest voices in the definitional wars come from the medical community

 

Celý článek v originálním znění najdete zde:

http://blogs.plos.org/mindthebrain/2012/11/12/why-addiction-is-not-a-brain-disease

 

Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Marc Lewis - proč závislost není nemoc mozku