JA University - шаблон joomla Продвижение
Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Bez léčby to jde, aneb slavná studie o veteránech z Vietnamu

Bez léčby to jde, aneb slavná studie o veteránech z Vietnamu

 

Tento článek se tematicky vrací ke slavné studii stejného autora o veteránech z Vietnamu. Jedná se v podstatě o další ránu konceptu závislosti jako chronické nemoci, či spíše jednu z prvních, která mu byla zasazena. Autorkou je profesorka sociálních věd v psychiatrii a přední výzkumnice v oblasti psychiatrického výzkumu Lee Nelken Robins, která působila na Washington University v St. Louis v USA.

Mezi roky 1972 a 1974 se díky dobrému přístupu k velkému množství dat podařilo přesvědčivě doložit, že vojáci, kteří sloužili ve Vietnamu, a kteří si tam vypěstovali závislost na drogách, po návratu do USA v užívání drog nepokračovali. A to přesto, že neprošli žádnou odbornou léčbou. Článek z roku 1993 se zamýšlí nad tím, proč tento nový pohled na užívání drog (zejména heroinu) nedokázal ovlivnit dominantní postoje k heroinové závislosti.

 „Důvodem, proč byli média i vědci /našimi výzkumnými zjištěními/ překvapeni, je velký nedostatek studií drogové závislosti u obecné populace. Jejich očekávání byla založena na mírách relapsu zjištěných u populace pacientů, tedy závislých, kteří s drogami zkusili přestat, ale selhali.“ 1052

 

Robins, L. N. (1993). Vietnam veterans' rapid recovery from heroin addiction: a fluke or normal expectation?

Abstract
Between 1972 and 1974, the outcomes of army enlisted men who had served in Vietnam during 1970-71 were evaluated and compared with that of a matched group. This paper reports the major findings of that study with respect to frequency of narcotic addiction in and after Vietnam, and the major risk factors for Vietnam addiction and later relapse. Extraordinary access to records facilitated drawing the sample, locating it, and werifying interview responses. The surprisingly low levels of readdiction and the rarity of addiction to narcotics alone as compared with poly-substance dependence are findings still not entirely incorporated into public and scientific views of heroin addiction. Some defenses against that incorporation are examined.

 

Celý článek v originálním znění najdete zde:

http://www.rkp.wustl.edu/VESlit/RobinsAddiction1993.pdf

 

Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Bez léčby to jde, aneb slavná studie o veteránech z Vietnamu