JA University - шаблон joomla Продвижение
Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Význam kontextů z pohledu Camerona Duffa

Význam kontextů z pohledu Camerona Duffa

 

Cameron Duff pracuje v National drug research institute v Melbourne v Austrálii a také na Faculty of Medicine, Nursing & Health Sciences, Monash university, v Claytonu v Austrálii. Jeho výzkum se týká vztahu mezi zdravím, místem a sociálním začleňováním, se zaměřením na duševní choroby a užívání návykových látek. Jeho práce sleduje sociální, emoční a materiální dimenze zdraví a nemoci.

V představovaném článku Duff zdůrazňuje potřebu zahrnout do teorií drogové závislosti také lokální kontexty, ve kterých se užívání drog v praxi odehrává. Článek je přitom mířen především do praxe na úrovni lokálních politik a nastavení preventivních a harm reduction intervencí.

Podle Duffa nemůžeme „kontext“ považovat pouze za jeden z faktorů ovlivňujících užívání drog a závislost, podobně jako o tom píše Zinberg. Oproti tomu nabízí konceptualizaci užívání drog jako asambláže prostoru, tělesnosti a praktik, a seskupování těchto elementů potom tvaruje užívání drog jako takové. Z tohoto hlediska je potom zajímavé zkoumat, proč a jak je užívání drog smysluplné v určitých kontextech a nikoliv v jiných a jak se tato smysluplnost projevuje na tělesných praktikách užívání drog. V závěru článku Duff dospívá k přesvědčení, že je možné pomocí kontextuální transformace, s využitím inovativních intervencí, proměňovat lokální podobu užívání drog.

 

Duff, C. (2007). Towards a theory of drug use contexts: Space, embodiment and practice. Addiction research and theory, 15/5, 503-519

Abstract
Critical discussions of the problem of context are surprisingly rare in drug policy debates. Despite wide acceptance of the importance of social contexts in shaping illicit drug use and related risks and harms, few accounts exist of the nature and organisation of these contexts, their defining features and constituent properties. This oversight confounds efforts to identify the specific means by which contexts actually shape illicit drug use and the experience of drug related harms. This article addresses this omission in setting out a theory of drug use contexts grounded in the analysis of space, embodiment and practice. After reviewing recent theoretical accounts of space, embodiment and practice, the article outlines a set of methodological principles for the identification and analysis of local drug use contexts. I also consider how this analysis might inform the design of new, context specific, drug prevention and harm reduction initiatives.

Critical discussions of the problem of context are surprisingly rare in the social sciences. They are even more unusual in the analysis of illicit drug policy and practice. This is despite the central place context holds in many contemporary academic and theoretical debates, including many drug policy debates, in which social contexts are routinely identified among the more important determinants of human interaction and cultural change (Bourdieu and Wacquant 1992; Durrant and Thakker 2003). In drug policy debates, the significance of social contexts in shaping prevailing patterns of illicit drug use is widely accepted, even if the terms of this relationship are not always well understood (Moore and Dietze 2005). Indeed, a great deal of research now exists documenting the ways in which drug use differs from one social context to another, and the diverse meanings and values associated with these behaviours (Moore 2002; Duff 2003). It is further argued that such cultural and contextual studies provide a means of generating more sensitive and culturally appropriate drug prevention and harm reduction interventions (Durrant and Thakker 2003; Fraser 2006).

 

Celý článek v originálním znění najdete zde:

http://medanthro.net/adtsg/wp-content/uploads/2012/08/Duff-Towards-Theory-of-Drug-Use-Contexts.pdf

 

Jste zde: Úvodní stránka Ze zahraničí Význam kontextů z pohledu Camerona Duffa